Prima faza a concursului de cultura generala STII SI CASTIGI

Consiliul Local al Tinerilor și Consiliul Local al Seniorilor în colaborare cu Inspectoratul Școlar Giurgiu, Biblioteca Județeană, dr. Cosmin Georgescu, partener media Kiss Fm organizează în perioada 20 februarie – 8 martie, prima fază a concursului de cultură generală „ȘTII ȘI CÂȘTIGI”, destinat elevilor de liceu. Concursul va începe vineri, 20 februarie, ora 14.00, la liceul Tehnologic ”Ion Barbu”.
Prima fază a concursului este etapa pe liceu la care vor participa elevi din cadrul aceluiași an de studiu al fiecărui liceu ce vor concura între ei și se va stabili un câștigător.
În prima etapă, ordinea liceelor a fost stabilită aleator astfel:
20.02.2015 – Liceul Tehnologic Ion Barbu
23.02.2015 – Liceul Tehnic Viceamiral Ioan Bălănescu
25.02.2015 – Liceul Teoretic Nicolae Cartojan
27.02.2015 – Colegiul National Ion Majorescu
02.03.2015 – Liceul Tehnologic Miron Nicolescu
04.03.2015 – Seminarul Teologic Teoctist Patriarhul -Sf. Ioan Valahul Giurgiu
06.03.2015 – Liceul Teoretic Tudor Vianu
08.03.2015 – Liceul Tehnologic (Școala de Arte și Meserii)
Cea de-a doua fază a concursului va fi faza între licee, unde fiecare liceu/colegiu va avea o echipă formată din patru elevi, câte unul din fiecare an de studiu. Aceștia vor concura între ei, iar câștigătorul va fi premiat. Liceul cu cei mai mulți premiați se va clasa pe locul I.
În faza finală vor participa cele patru echipe mixte, constituite ad-hoc, formate din elevii câștigători ai fazei între licee și elevii clasați pe locul doi. Va fi premiată echipa clasată pe locul I.
Faza intre licee și faza finală vor fi stabilite ulterior.
Concursul de cultură generală „ȘTII ȘI CÂȘTIGI” este o competiție inedită ce își propune să stimuleze dezvoltarea multilaterală a personalității elevilor liceelor giurgiuvene prin acumularea unei vaste culturi generale.
Concursul va permite cultivarea și valorificarea potențialului de cunoștințe generale ale elevilor prin utilizarea și transferul informațiilor în cadrul unui concurs de cultură generală cu participarea efectivă a elevilor din clasele de liceu.
Răspunsurile participanților vor fi evaluate de către un juriu format din trei membrii, un reprezentant al Inspectoratului Școlar, un reprezentant al Consiliului Local al Elevilor și un reprezentant al Consiliului Local al Seniorilor.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul Ambasadorul Ungariei in vizita la Giurgiu